İçeriğe geç

Para Biriktirebiliyor muyuz?

Öncelikle bu konuda bilirkişi olmadığımı söylemek isterim. Ben kendi adıma ufakta olsa başarılı olduğumu söyleyebilirim. Hem biraz anne ve baba bank olarak tabir ettiğim annemin ve babamın katkıları ile şükür ki; kenara bir şeyler koyabiliyorum. Tabii ben de ciddi anlamda kenara para koymak gayret gösterdiğimi belirtmek isterim.

Söylemeye çalışacağım eğer bekarsanız ve kirada değil iseniz :

– Kendinize bir bütçe yapın. ( Elinize geçen para ne kadar ise ona göre. )

– İhtiyaç listesi çıkartınız. ( Örn; Yeni bir akıllı telefona ihtiyacım var mı ? Yeni model olmasına

rağmen ihtiyacım var mı diye sorun )

– Zorunlu giderlerim neler ? ( Eğer kirada değilseniz ve bekarsanız )

– Yemek ve yiyecek için ne kadar harcıyorum. Daha az harcayabilir miyim ?

– Her akşam, her hafta, her ay dışarı çıkabiliyor muyum ? Hangisi benim için daha iyi olur ?

 

Sosyalleşmek önemli bir ihtiyaç.

para biriktiren kadın
para biriktiren kadın

* Şimdi gelelim fasulyenin faydalarına : 

Asgari ücretli iseniz ve para biriktirmek istiyorsunuz . Elinize net 1300 TL geçtiğini düşünüyorum. Bir kere BES yani Bireysel Emeklilik Sistemi için kenara 100 Lira koyabilirsiniz. Bu sizin bütçenizde bir disiplin unsuru olarak dursun. Böylece her ay 100 Lira bütçenizi eksik hesaplayıp buna göre kontür veya telefon faturası ve başka bir faturanızı yatırabilirsiniz.

100 x 12 = 1.200 TL Birinci Yıl Sonunda Biriken Miktar

1200 x 10 = 12.000 TL 10 Yıl Sonunda Biriken Miktar

1200 x 20 = 24.000 TL 20 Yıl Sonunda Biriken Miktar

Bu biriken paraların üzerine paraların yattığı fonların getirisi de olacak.

Buraya yazdığım miktar tamamen örnek amaçlıdır. Bireysel Emeklilik Sistemi için ayırabileceğiniz miktar arttıkça gelir artışı beklentiniz de doğru orantıda artacak. Seçeceğiniz fonlar önemlidir. Bana soracak olursanız minimum risk aldığınız fonları seçin. Yok risk almak istiyorsanız eğer öyle fonlar da mevcut.

Veya BES yapmak istemiyor olabilirsiniz. Bu durumda olabilir. Sizin seçiminizdir. Saygı duyarım.

 

50 x 12 = 600 TL Birinci Yılın Sonunda Biriken Miktar

600 x 10 = 6.000 TL 10 Yılın Sonunda Biriken Miktar

600 x 20 = 12.000 TL 20 Yılın Sonunda Biriken Miktar

Bu hesapları muhtelif şekillerde çoğaltmak mevcut. Gelirinize göre ve düzenli her ay bankaya yatıracağınız miktara bağlı olarak değişiklikler gösterir.

Diyelim; bankaya para koymaya karar verdiniz. Veya kar payı veren diğer bankaları da tercih etmiş olabilirsiniz. Yine bankalardaki yatırım araçlarından yararlanabilirsiniz. Örneğin; Devlet kağıdı olan ister 3 aylık veya 6 aylık vadesi olan hazine kağıdını, isterseniz de minimum 1 yıl vadesi olan devlet tahvilini seçebilirsiniz.

Diyelim; 3 aylık vadeye sahip veya 6 aylık vadeye sahip hazine bonolarından düzenli olarak alarak hem paranızı değerlendirmiş , hem de vade sonunda stopaj düşüldükten sonra az paranızı değerlendirmiş olursunuz. Ve 3 ay veya 6 ay sonunda artık vadeye göre [ bekleme sürenize göre ] tekrar ve tekrar hazine bonosu almaya devam edip paranızı artırabilirsiniz.


 

Öneri: Para Biriktirmede 3 Farklı Yöntem adlı yazımıza bakabilirsiniz

 

Daha başka der iseniz; yine bankalardaki altın hesabı açtırıp burada gram altın alacakmış gibi bir parayla işlem yapabilirsiniz. Yalnız riskli bir hesap çeşidini unutmamalısınız, Altın Hesabın. Güzel kazançların yanında, Kaybedişler de söz konusu olabilir. Altın günlük olarak hareketlenen değerli bir metaldir.

Yine bankalardan bankaların çıkardığı Fonları satın alabilirsiniz.

Yatırım Fonu 2;ye ayrılır :

  • A tipi
  • B tipi

Olarak 2 ‘ye ayrılır. Getirisi az olsun fakat garanti olsun derseniz B tipi Likit Fonları tercih edebilirsiniz. B tipi Likit Fon aldıktan sonra bekleyebilirsiniz. Taa ki bozdurana kadar. Veya dilerseniz saat 9 da alıp saat 24 te bozdurabilirsiniz. Yine de, bu bilgiye bankadan da ulaşabilirsiniz.

Birikim yaparken kendinize hedefler koyun. Birikim çok uzun vadelidir. Sabırlı olun. Bu hedeflere ulaştığınızda kendinizi ödüllendirin. Gidin kendinize pasta alın ve herkesle paylaşın. Veya sosyal aktivite sayınızı kaç belirlediyseniz +1 daha fazla yapınız.

Herkesler bütçesine göre eğer yapmak isterse birikim yapabilir. Fakat burada daha çok hem asgari ücret ile çalışıp, hem de kira ödemeyenler için geçerli olabilir.Öğrenci iseniz, asgari ücretli olup kirada oturuyorsanız, evli iseniz inanın bu konularda fazla bir şey söyleyemem.

 

Tarih:Acil Nakit

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir