İçeriğe geç

Senetle Kredi Almak Yasal Mı Değil Mi?

Senetle kredi almak yasal mı değil mi? Herkesin bu konuda ciddi kafa karışıklığı yaşıyor olması oldukça doğal. Yasal olarak kredi alabileceğiniz tek resmi kurum aslına bakılırsa bankalar. Elbette ki bu ailenizden, iş yerinizden ya da yakınlarınızdan alacağınız borçları kapsayan bir durum değildir. Fakat, belgelenemez bir, haksız kazanç söz konusu olduğu takdirde, yasalar gereği bu durum hukuka aykırı oluyor. Siz olmasınız bile, tefecilik yapmak yasaktır. Yani, faiz karşılığında borç para vermek yasal değildir ve cezai işleme tabidir. Bunun yanı sıra, senet de yasal bir evraktır. Senetle bir borcun altına imza atıyorsanız, bu borcu senette yazan tarihte ödemekle yükümlü oluyorsunuz. Peki, o zaman yasal bir evrakla alışveriş yapmak nasıl yasal olmuyor?

Senetle kredi almak yasal mı ? Senetle alışveriş yapmak yasal. Senetle para vermek yasal değil. Bunun yasal olabilmesi için, senetle para verenlerin aldığı faizler üzerinden, yani kazançları üzerinden devlete vergi ödeme zorunlulukları bulunuyor. Bu vergiyi ödemedikleri takdirde de, haksız kazanç sağladıkları için suçlu duruma düşüyorlar. Eğer siz de, senetle alışveriş yapıp, senetle kredi verenlerden, faizle borç para alıyorsanız, bu yasa dışı ticarete ortak olduğunu için suçlu konuma düşüyorsunuz. Fakat, diğer taraftan özellikle sağlık gibi konularda bankalardan kredi almazsanız, tek seçenek senetle kredi verenler ile çalışmak kalıyor. Devlete bu konuda başvuru yaptığınızda ise, devlet size yol göstermezse muhtaç durumda kalabiliyorsunuz. Senetle kredi verenler ile çalışmak suç kapsamına girse de, senetle kredi verenler ile senetle kredi alanların aldıkları cezalar eşit olmuyor.

senetle para
senetle para

Senetle Kredi Verenler İle İletişim Kurun

Sonuç olarak siz, kazanç sağlayan değil, mağdur durumda olan kişi konumunda oluyorsunuz. Yine de çok zorda kalmadıkça senetle kredi verenler ile çalışmamanızı tavsiye ederiz. Yine de, özellikle sağlık konusunda, yapacak bir şeyiniz kalmadıysa ve tedavi masraflarını karşılayamıyorsanız, bu sizin tercihinize kalan bir durum. Senetle kredi verenler ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak ve dilerseniz bu kişilere ulaşmak isterseniz www.senetlekredi.org adresini ziyaret edebilirsiniz. Aklınıza takılan tüm soruların yanıtlarını ayrıntılı olarak, konuya dair yazılar içerisinde bulabileceksiniz.

Tarih:Tefeci

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir