İçeriğe geç

Arkadaşıma Borç Para Verdim, Nasıl Geri Alabilirim?

Ekonomik sıkıntı neredeyse her insanın yaşadığı sıkıntılı bir durumdur. Fakat, para bulmak oldukça zor bir iş değildir. Neredeyse herkes paraya ihtiyaç duyduğu zamanlarda ilk olarak yakınlarından borç alma yöntemi denerler. Ve genelinde verilen borç geri dönmemektedir. Eğer sizde bir yakınınıza borç verdiyseniz ve halen ödemenizi alamadıysanız, paranızı çabucak alabilmek için belli yöntemler uygulayabilirsiniz.

  • Borcu verdikten sonra kişi ile iletişimi kesmeyin. Verdiğiniz paranın, borç verdiğiniz kişinin işine yarayıp yaramadığını öğrenin. Böylece hem ilgili bir arkadaş olursunuz hem de kendinizi unutturmamış olursunuz.
  • Bunun yanı sıra kişiyi sık sık arayarak hem iletişimi kesmemiş olursunuz hem de aradığınız müddetçe aldığı borcu hatırlatmış olursunuz. Fakat bu işlemi yapmanız için belli bir süre beklemeniz sizin için daha iyi olacaktır. Zamanı geçmeyen bir ödeme için sıkıştırmak oldukça anlamsız bir hareket olacaktır.
  • Ödemenin zamanı geçmişse ve kişinin çalıştığı yer belliyse, bir müddet önünden geçerek ya da yanına uğrayarak kendinizi hatırlatabilirsiniz.
  • Aradan belli bir süre zaman geçmişse ve halen ödeme yapılmamışsa, arkadaşınızı arayarak borcunuzu isteyebilirsiniz. Bu ayıp değildir.
  • Eğer direk arayıp paranızı istemekten utanıyorsanız, durumunuzun şu sıralar sıkışık olduğunu ve bir miktar paraya ihtiyacınız olduğunu söyleyerek siz borç alın. Böylece aldığınız parayı verdiğiniz borç yerine sayabilirsiniz. Hem arkadaşınız size yardımcı olduğunu düşüneceği için mutlu olacaktır hem de paranızı çekinmeden alabilmiş olacaksınız.

Tüm bunları yaptığınız halde yine de borcunuzu alamayabilirsiniz. Bu sebeple birine borç verirken kendi aranızda yapacağınız ve notere onaylatacağınız bir senet sayesinde ödemenin çabuk yapılmasını sağlayabilirsiniz. Üstelik senet için bir anlaşma hazırlatarak, belirtilen süre içerisinde ödeme yapılmazsa faiz uygulayabilme hakkını kazanabilirsiniz.

Ödeme yapılması gereken zaman aşılırsa, senet yoluyla dava açabilir, hukuki işlem başlatabilirsiniz. Böylece yasal yollardan senedinizi bozdurmuş yani paranızı almış olursunuz. Her ne kadar bu işlem biraz kırıcı olsa da, para ilişkileri arkadaşlık ilişkilerini oldukça etkilemektedir. Bu sebeple yüklü miktarda para borç isteyen kişilere para verirken senet yapmak kaçınılmazdır.

Tarih:Acil Para

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir