İçeriğe geç

Aile İçin Maddi Tasarruf Nasıl Yapılır?

Evdeki maddi problemler aile hayatında çok büyük bir problemdir. Tasarruf etmek genel olarak kadının görevi gibi görünse de yeni toplumumuzda kadının da çalışması ile birlikte bu görev aile içine dağılmıştır.

Aile içindeki maddi tasarruf için neler yapıldığına değinmek gerekirse faturalar ile işe başlayabiliriz. Elektrikli ev aletlerinin hayatımızdaki rolü büyük. Ancak saç kurutma makineleri, su ısıtıcıları, küçük ev aletleri faturamızın kabarmasına sebep olabilir. Öncelikle kullandığımız ampülleri tasarruflu seçmeliyiz, gereksiz yanan ampülleri mutlaka kapatmalıyız.

Televizyon, DVD oynatıcı vb. eşyaları stand by dediğimiz sadece uzaktan kumandadan kapadığımız konumda bırakmamalıyız, önce düğmesinden kapatıp fişini de çekmiş olmalıyız. Bulaşık ve çamaşır makinelerini tam doldurmadan çalıştırmamalı, su faturası açısından da bulaşıkları mümkün oldukça makine ile yıkamalıyız. Sifona gereksiz yere basmamalı, duş süremizi gereğinden uzun tutmamalıyız. Kış aylarında yüklü miktarda doğal gaz faturası ödememek için evimizin ısı yalıtımını yaptırmış olmalıyız. Kombiyi sürekli sıfırdan başlatıp evi tekrar tekrar ısıtmak yerine kış boyu ev için ideal bir sıcaklık derecesi seçmeli ve kombiyi kapatmadan bu sıcaklıkta çalışır halde bırakmalıyız.

Tabii bütün tasarruf faturalar ile yapılmamaktadır. Kadınların da çalışmaya başlaması ile birlikte yemekler evde yapılmaktan çok dışarıda yenmeye veya dışarıdan söylenmeye başlamıştır. Aile içi maddi tasarruf için yemeklerimizi evde yapmalı, yemek için malzeme alışverişi yaparken de fiyatlara dikkat etmeliyiz. Pazar ve market fiyatlarını iyice karşılaştırmalı gerekiyorsa market kampanyalarını takip etmeliyiz. Alışverişe giderken liste hazırlamak bizi gereksiz malzeme almaktan kurtaracaktır.

Kıyafet alışverişi de market alışverişi gibi dikkat edilmesi gereken bir konudur. Öncelikle sırf moda olduğu için alınan ama seneye giyilmeyecek olan ürün alışverişlerinden vazgeçilmelidir. Sezon sonu kampanyaları dikkate alınmalı, sadece marka olması sebebiyle bir ürüne birkaç katı ücret ödenmemelidir.

Eğlence de aile hayatı içerisinde giderimizin büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Tatillerimizi erken planlayıp erken rezervasyon indirimlerinden faydalanabilir; hava yolu şirketlerinin kampanyalarını takip edip biletlerimizi ucuza getirebiliriz. Konser, sinema, tiyatro gibi dönemsel harcamalarımızda çeşitli firmaların promosyon ürünlerini takip edebilir, fiyatların nerdeyse yarıya düşmesini sağlayan fırsatlardan yararlanabiliriz.

Eğer araç sahibi isek aracımızı kullanırken de dikkat edeceğimiz şeylerle tasarruf sağlayabiliriz. Mesela aracımızı hızlı kullanmak yerine daha düşük süratte kullanırsak, vites değişimlerini atlamayıp dikkatli olursak, ani kalkışlardan kaçınıp gereksiz yere frene basmazsak büyük ölçüde tasarruf sağlamış oluruz.

Tarih:Acil Para

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir