İçeriğe geç

Acil Para Bulmak İstersek Nereden Başlamalıyız?

Bazen hepimiz acil paraya ihtiyaç duyarız. İşte böyle zamanlarda başvurabileceğimiz yöntemler şunlardır:

Kredi almak aklımıza gelecek ilk yoldur. Bankalara ihtiyacımız olan miktar için tüketici kredisi başvurusu yapabiliriz. Kredi notumuz yüksek ise bankaların yeni kampanyaları arasında yer alan gelir belgesiz ve ön onaysız krediler acil durumlarda ihtiyacımızı karşılayabilir. Kredi kartımızın nakit avans bakiyesinden limitimiz kadar para çekebiliriz. Ancak bu durumda faizin yüksekliğini göz önünde bulundurmakta fayda var. Kredili mevduat hesabı da tercih edebileceğimiz bir yoldur.  Banka hesabımıza bağlı olan kredili mevduat hesabından limiti kadar işlem yapabilir; dilersek taksitle ödeyebiliriz. Ancak kredi notumuz düşükse kredi alamıyorsak ve kredi kartımızın nakit avans hesabı kapalı ise başka yolları denemek zorunda kalırız.

Acil Para Bulmanın Yolları

Yakın çevreden, aile bireylerinden borç istemek. Acil para ihtiyacında aklımıza gelen ilk fikirlerden birisidir. Fakat günümüzde bu durumun pek olumlu yanıtlar ile sonuçlanmadığını da unutmamak gerekir. İstenilen borcun ödenip ödenmeyeceğinin karşı tarafta yarattığı endişe bize genel olarak ‘param yok, benimde ihtiyacım var’ gibi bahaneler ile dönmektedir.

Kredi kartı ile alınan taksitli eşyaların satılarak nakde dönüştürülmesi izlenebilecek diğer bir yoldur. Bu eşyaların içinde genellikle beyaz eşya ve telefon bulunmaktadır.  Fakat yeni düzenlemeler ile kredi kartına getirilen taksit sayılarının düşürülmesi sonunda farklı yollar izlenmektedir. Örneğin; operatör şirketlerinin taksitli telefon satışları bu durumun karşılığı olarak görülmektedir. Kullandığımız operatörün bize tanıdığı limitte aldığımız telefonu henüz sıfırken satmak nakit ihtiyacımızı gidermek için bize yardımcı olacaktır. Ancak aldığımız bu ürünleri değerinden daha ucuza satmış olmak o anlık nakit ihtiyacımızı karşılasa da aslında aldığımızdan daha fazla ödememize sebep olacaktır.

Kuyumcudan senet ile altın almak. Evet bu da acil nakit ihtiyaçlarında başvurduğumuz bir yöntemdir. Üzerine koyulan komisyon, kefil istenip istenmediği kuyumcuya göre değişecektir. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi yine değerinden düşük olarak yapacağımız satışlar aslında zarar etmemize neden olacaktır.

Para bulamıyorsan çalış kazan
Para bulamıyorsan çalış kazan

Eğer bütün bu yöntemleri denedik ancak olumlu sonuçlanmadı ise geriye son çare olarak tefecilerden para istemek kalıyor. Bu durumunda getirebileceği tehlikeleri ve geri ödeyeceğimiz paranın tefecinin belirlediği faizini unutmamanız gerekiyor.

Tarih:Acil Para

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir