İçeriğe geç

Banka Kartı Olmadan Nasıl Para Gönderebiliriz?

Teknolojinin durmaksızın gelişimi hayatımızın her alanına etki etmektedir. Kullandığımız telefonlardan, müşterisi olduğumuz bankalara kadar hayatımızın her anını teknoloji etkiliyor. Bu makalemizde de teknolojinin banka kartı üzerindeki etkilerinden bahsedeceğiz. Daha doğrusu banka kartı olmadan işlem yapabilme avantajından.

Bildiğiniz gibi eskiden banka kartı bile yoktu. Bütün işlemleri banka hesap cüzdanı aracılığıyla banka şubelerinden hallediyorduk. Tabii o dönemlerde banka kullanımı bugünkü kadar sık değildi. Günümüzde ise hemen herkesin en az bir banka kartı var. Ve bu banka kartları zamandan bile tasarruf edebilmemize imkan verirken şimdi banka kartı olmadan bile işlem yürütebiliyoruz. Bu hizmetten faydalanabilmeniz için bankanız tarafından tanımlanmış bir cep telefonu numaranız olmalıdır. Numaranız tanımlandıktan sonra internet aracılığıyla bankanızın mobil uygulamasını indirmeniz gerekmektedir. Bankanızın mobil uygulaması sayesinde bütün hesap hareketlerinizi görebilir, kart borcunuzu veya faturalarınızı ödeyebilirsiniz. Başka bir hesaba para gönderebilir yani EFT ve Havale işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Tabii bankanızdaki para durumunuzu da kontrol edebilirsiniz. Bu mobil uygulamalar her bankaya özel olarak dizayn edilmiştir.

Tüm bunlar dışında yeni teknoloji ile banka kartınız olmadan ATM’lerden de işlemler yapabilmektesiniz. ATM’den kartsız işlemler her zaman yapabiliyorduk. Özellikle para yatırma ya da başka hesaba para göndermek oldukça kolaydı. Para göndereceğiniz kişinin TC Kimlik numarası ve telefon numarası ile kendi TC Kimlik numaranız ve telefon numaranızı girerek gönderim işleminizi tamamlayabiliyorsunuz. Para göndermek için yanınızda nakit para olması gerekiyordu. Yani bu işlemi kendi hesabınız üzerinden gerçekleştiremiyorsunuz. Bunun karşılığında sizden belli bir gönderim ücreti kesiliyordu. Şimdi ise ATM üzerinden kendi hesabınızdan para gönderebiliyorsunuz. Bunun için ilk olarak bankanızın Cep Bank hizmetini telefonunuza yüklüyorsunuz. Bu hizmeti müşteri numarası ve belirlediğiniz şifre ile kullanıyorsunuz.

Daha sonra ATM üzerinden kartsız işlem seçeneğini seçip para gönderme işlemini seçiyorsunuz. Bu sırada Cep Bank üzerinden de yapacağınız işlemi belirlemelisiniz ve gönderilecek miktarı telefondan onaylamalısınız. Bu işlemlerden sonra göndereceğiniz kişinin IBAN numarası ile paranızı yatırabilirsiniz. Telefonunuza bu işlem ile ilgili bilgilendirme mesajı geldiği an para karşı hesaba geçmiş demektir.

Tarih:Acil Kredi

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir